Inicjatywa „Biegówki pod Tatrami” i autorski portal

Na początku tego dziesięciolecia pod Tatrami zaczęły powstawać nowe trasy biegowe, ale właściwie nic nie było o nich wiadomo. Dlatego w 2012 roku razem z Piotrem Manowieckim założyliśmy inicjatywę Biegówki pod Tatrami, której celem była promocja narciarstwa biegowego i backcountry na Podhalu.

Sercem była strona www.biegowkipodtatrami.pl, gdzie opisywałam trasy biegowe oraz szlaki na narty backcountry po polskiej i słowackiej stronie Tatr, a Piotr robił zdjęcia. Teksty te cieszyły się ogromną popularnością i do dzisiaj są głównym źródłem informacji o trasach w regionie. Nasz miniportal był miejscem, gdzie można było znaleźć wszystkie przydatne informacje: o zawodach, imprezach, wypożyczalniach i instruktorach. Byliśmy jedynym tak zaangażowanym społecznie portalem biegówkowym: pisaliśmy o smogu, katastrofalnym stanie komunikacji publicznej na Podhalu czy wreszcie ociepleniu klimatu, zabójczym dla amatorskich biegów narciarskich. Nasza największa duma to chyba jednak pionierskie kompendium wiedzy o narciarstwie backcountry (ZOBACZ). Możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy jednymi z największych i niezwykle skutecznych propagatorów tej pięknej formy narciarstwa.

O Biegówkach pod Tatrami piszę w czasie przeszłym. Z końcem 2018 r. postanowiliśmy nie promować dalej biegówek na Podhalu. Jeśli chcesz, przeczytaj, dlaczego.